Про програми подвійного диплому

Що дає участь у програмах подвійного диплому та мобільності?
По-перше, можливість отримання двох дипломів про вищу освіту за той же термін, за який інші студенти отримують один. Один з дипломів – іноземного зразка – видає університет-партнер, інший, національного – КПІ. Додатково може бути виданий сертифікат про те, що ви навчались за програмою подвійного диплому (але, будь-ласка, не плутайте його з дипломом про вищу освіту! Насправді такого документу як «подвійний диплом» в природі не існує). По-друге, можливість рік-півтора-два провчитись у магістратурі за кордоном, отримуючи при цьому стипендію, за цей час. По-третє, університети-партнери тісно співпрацюють з промисловістю, тому вам надається нагода взяти участь у реальних проектах. По-четверте, грамотного технічного фахівця із хорошим знанням іноземної мови за фахом (іноді й двох) на ринку праці просто з руками відірвуть… Бонуси можна перераховувати ще дуже довго, зрозуміло одне – у таких програмах треба брати участь, особливо якщо рідний університет пропонує та всіляко підтримує таку ініціативу.

Хто координує цю роботу в КПІ?
Взагалі студентською мобільністю займається спеціально створений відділ академічної мобільності (він входить до складу департаменту Варламова з навчальної роботи). З питань оформлення документів при виїзді за кордон та поверненні звідти слід звертатись до керівника відділу Кучинської Тетяни Сергіївни (тел.: 454-99-55, e-mail: vam@kpi.ua), а також до власного деканату (певні документи доведеться надавати на факультет).

Які виїхати на навчання за кордон, не втративши при цьому місце в КПІ?
У будь-якому випадку при виїзді за кордон (для навчання або стажування) доведеться оформити академічну відпустку або (якщо термін перебування невеликий) – індивідуальний графік. Пам’ятайте, що загалом у академвідпустці можна просидіти 2 роки, при цьому разово її дають строком на 1 рік. Правилами також передбачено, що студент повинен повертатись на час екзаменаційних сесій та «закривати» їх. Тому заздалегідь проясніть моменти повернення на батьківщину із відповідальними особами: керівником магістратури, стажування, деканом, методистом деканату і т. д. Наприклад, якщо навчання відбувається у далекій країні, можна оформити клопотання про те, що візити додому відбуватимуться раз на рік.

Індивідуальний графік складають на початку семестру, при цьому його обов’язково слід узгодити із викладачами (фактично, цей графік – це індивідуальні завдання від кожного з викладачів, чиї пари ви пропускаєте, та форми контролю).

Також слід заздалегідь, на початку навчання, оформити детальний індивідуальний план. Так ви знатимете, які предмети можна буде перезарахувати (для цього звертатись до власного деканату). Пам’ятайте, що для перезарахувань університетськими правилами встановлено свої строки (наприклад, якщо ви повернулись до навчання в КПІ на початку навчального року, то усі борги – так звану, академрізницю – необхідно здати до 10 вересня).

Якщо вам необхідно протягом навчання надсилати до КПІ документи (листи-характеристики, результати сесій та ін.), не забувайте, що пошта надходить до Києва не миттєво. Завчасно потурбуйтесь про оформлення таких документів, а перед відправленням поштою, надішліть їх копії електронним листом.
Нерідко угодами про подвійний диплом передбачено, що для участі у програмі студент повинен відповідати всім вимогам до вступників до магістратури обох вишів – КПІ та закордонного. Бажано ознайомитись з цими вимогами хоча б за рік до того, як доведеться вступати до програми. Пам’ятайте про середній бал (якщо десь вхопили трояка – не засмучуйтесь, згадайте про право на перескладання трьох предметів, але бажано такі ситуації заздалегідь врегульовувати під час сесій), а також про «наукову складову» – участь у роботах, що виконуються на кафедрі, доповіді на конференціях, статті, патенти і т. д.
Іноді програмами передбачено вимоги до знання іноземних мов та сертифікатів, які ці знання підтверджують. Не полінуйтесь дізнатись, які саме сертифікати приймають за програмою: буде дуже незручно, якщо витратите час та гроші, а в результаті отримаєте «неправильний» папірець.

Виїзд за кордон на навчання передбачає оформлення віз, про що також слід потурбуватись заздалегідь. Проконсультуйтесь із тими, хто уже брав участь у подібних програмах або зараз навчається за ними, з приводу необхідних документів та термінів їх подачі до консульств та візових центрів.
При надсиланні документів до іноземних колег пам’ятайте, що не всі країни використовують кирилицю (бували випадки)! Давайте файлам назву латинськими літерами, коротку та зрозумілу. Справа в тому, що на місці первинною перевіркою документів зазвичай займається якась «дєффочка» без вищої освіти (більш того, без знання української), яка просто ставить в анкеті хрестики: документ є або нема. Якщо надійшло незрозуміло що, в анкеті просто буде мінус, а до «нормальної» комісії пакет документів взагалі не дійде.

Українська